Niedoskonałości na rynku finansowym UE
Historycznie rynek finansowy tworzony był odrębnie w każdym kraju, opierał się na krajowych regulacjach prawnych, był tworzony przez organa władzy państwowej, kontrolowany był na szczeblu państwa. Tak więc 15 państw członkowskich stworzyło 15 odrębnych rynków finansowych z własnymi regulacjami. W procesie integracji krajów członkowskich, łączenia się rynków towarów następowało stopniowe zbliżenie instytucji finansowych i prawnych regulacji. Wymuszone były one rozwojem technologii, innowacjami, globalizacją świata i umiędzynarodowieniem gospodarek. Proces ten w UE został przyspieszony wprowadzeniem euro i jednolitego rynku wewnętrznego. Mimo zmian rynek finansowy nie jest zintegrowany, nadal istnieje 15 narodowych rynków finansowych i 15 różnych systemów legislacyjnych.
Przykłady niedoskonałości na rynku finansowym UE
1. Rynek usług finansowych dla konsumentów jest podzielony na segmenty krajowe. Dostępność usług na rynku detalicznym jest ograniczona. Instytucje finansowe nie mogą wprowadzić jednego produktu dla całego obszaru Unii lecz 15 produktów osobno dla każdego kraju.
2. Transfery pieniężne indywidualne między krajami są drogie, przekaz 100 euro kosztował w 1993 roku 23,93 euro a w 2001 roku 24,09 euro.
3. Rynek pracy charakteryzuje się niską mobilnością i wysokimi kosztami. Umożliwienie funduszom emerytalnym działania na terenie całej Unii zwiększyłoby mobilność rynku pracy.
4. Duże instytucje finansowe poddawane są wymogom nadmiernej ilości różnych przepisów i kontroli, niektóre z nich muszą składać ponad 20 raportów organom nadrzędnym i kontrolnym.