Europejski Fundusz Społeczny
Europejski Fundusz Społeczny (ESF - European Social Fund) jest najstarszym instrumentem polityki strukturalnej Wspólnot. Powstał na podstawie art. 123 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą (1957). Fundusz działa od 1960 roku, a jego głównym celem jest walka z bezrobociem w krajach członkowskich.
Europejski Fundusz Społeczny finansuje działania na rzecz pomocy dla różnych regionów i grup społecznych, a w szczególności dla pracowników zagrożonych bezrobociem długoterminowym oraz dla ludzi młodych (do 25 roku życia), wkraczających na rynek pracy.
W ramach funduszu organizowane są szkolenia rozwijające umiejętności zawodowe (w tym praktyki i szkolenia wewnątrzzakładowe). Fundusz dąży do ulepszenia systemów powszechnego kształcenia i dostosowania ich do zapotrzebowania na rynku pracy. Finansuje również kształcenie kadr, ekspertów i personelu dydaktycznego. Wspiera pośrednictwo pracy, organizacje zajmujące się doradztwem i informacją zawodową, programy mające na celu tworzenie nowych miejsc pracy, walkę z dyskryminacją zawodową, a zwłaszcza wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy, ludzi odrzuconych i defaworyzowanych przez społeczeństwo (np. bezdomnych i uzależnionych), pomoc techniczną, badania naukowe i promocję nowych technologii
Budżet Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2000-2006 wynosi około 60 miliardów euro, co stanowi około 30 procent środków przeznaczonych na ten okres dla wszystkich funduszy strukturalnych (w sumie jest to prawie 195 miliardów euro).